* a közvégrendelet, melyet közjegyző foglal közokiratba,
* a holográf magánvégrendelet, melyet az örökhagyó saját kezűleg ír és ő is írja alá, valamint ő írja a keltezés dátumát is,
* az allográf (vagy “tanúk előtt aláírt”) magánvégrendelet, melyet az örökhagyó két tanú előtt ír alá,
* a közjegyzőnél személyesen letétbe helyezett magánvégrendelet, akár nyílt, akár zárt irat formájában.
* az öröklési szerződés olyan szerződés, amelyben az örökhagyó a vele szerződő felet tartás vagy életjáradék fejében örökösévé teszi.
* a halál esetére szóló ajándékozás olyan speciális ajándékozás, amely révén a tulajdonjog a megajándékozottra az ajándékozó halálakor száll át.
* a szóbeli végrendelet, mely csak olyan kivételes esetekben tehető, amikor az örökhagyó az életét fenyegető olyan rendkívüli helyzetben van, amely írásbeli végrendelet tételét nem teszi lehetővé.
Igen, mégpedig kettő: az egyik ilyen nyilvántartást az ügyvédek kezelik, míg a másikat a közjegyzők. Ez utóbbi esetben a végrendeletek bejegyzése és lekérdezése számítógépes rendszer segítségével történik
Végrendeletet a nyilvántartásba bejegyeztetni nem kötelező, csak a közjegyző által okiratba foglalt vagy közjegyzőnél letétbe helyezett végrendeletek esetén. Mindazonáltal, a fel nem lelhető végrendelet egyenértékű azzal, hogy nincs végrendelet.
Ezért javallt valamennyi végrendelet bejegyzése a nyilvántartásba. Így az örökhagyó biztos lehet abban, hogy végakarata fellelhető és halála után teljesíthető.
Az örökhagyó polgárok számos jogi szakemberhez fordulhatnak végrendeletük nyilvántartásba történő bejegyeztetése céljából: közjegyzőhöz, ügyvédhez, vagy külföldön magyar külképviseleti hatósághoz (konzulhoz).
A bejegyzési eljárás a bevont szakember szerint változik: a közjegyzők számítógépes rendszert, míg az egyéb szakemberek papír-űrlapokat használnak erre a célra.
A nyilvántartásba nem a végrendelet tartalma, hanem azok az információk kerülnek bejegyzésre, melyek lehetővé teszik megtalálását.
A végrendeletet az a szakember őrzi, akinél a végrendelet letétbe helyezésre került.
Nem, a végrendelet létezése és tartalma titok marad az örökhagyó teljes élettartama alatt.
A végrendelet közjegyzői nyilvántartásba történő bejegyeztetése ingyenes.
A nyilvántartást csak a hagyatéki ügyben eljáró vagy közjegyzői okiratot készítő közjegyző és a Magyar Országos Közjegyzői Kamara tanulmányozhatja. Ez a lekérdezés a hagyatéki ügyben eljáró közjegyző számára kötelező, hisz ez biztosítja az örökhagyó végakaratának teljesítését. E kötelezettség csak a Közjegyzőség által kezelt nyilvántartásra vonatkozik.
Igen, az elhunyt hozzátartozóinak az elhunyt halotti anyakönyvi kivonatát fel kell mutatniuk. Ez a lépés biztosítja, hogy a végrendelet az örökhagyó élettartama alatt titokban marad.
A nyilvántartás lekérdezése ingyenes.
******